148. VÝROČÍ BITVY U HRADCE KRÁLOVÉ

Ve dnech 3.– 5. červnence 2014 se uskuteční vzpomínkové akce na 148. výročí krvavé bitvy, které se zúčastnilo téměř půl milionu vojáků, a kde jich bylo více než 50 000 zabito, zmrzačeno, pohřešováno a zajato. Vstup zdarma.

Ve dnech 3.– 5. červnence 2014 se uskuteční vzpomínkové akce na 148. výročí krvavé bitvy, které se zúčastnilo téměř půl milionu vojáků, a kde jich bylo více než 50 000 zabito, zmrzačeno, pohřešováno a zajato. Pietní vzpomínkové akce se uskuteční v Hradci Králové, kde je na Masarykově náměstí připraven bohatý historicko-společenský program a na bojišti Chlumu v místech rozhodujících bojů a přilehlých obcích.

Již ve čtvrtek 3. 7. v 18 hodin proběhne v kostele proměnění Páně na Chlumu zádušní mše za padlé, v pátek 4. 7. v 10 hodin se historické jednotky vydají na pochod bojištěm. Večerní páteční pochodňový průvod obcí Chlum bude zakončen pietním aktem na pruském hřbitově.

Na pochod historických jednotek bojištěm a pietní akt u Baterie mrtvých v sobotu 5. 7. navážou promenádní koncerty historických muzik. Vyvrcholením akcí bude v sobotu 5. července 2014 velká bitevní ukázka znázorňující výsek části bitvy, tentokrát na motivy osudů pruského poručíka Paula von Hindenburga- budoucího německého říšského prezidenta...

Po celý den bude otevřeno také Muzeum války 1866 na Chlumu a vyhlídková věž. Přímo v muzeu pocity řadového rakouského vojáka v bitvě o les Svíb dramaticky přibližuje krátký hraný film. Prostřednictvím výpovědí osobností vrchního rakouského velení se pak na filmovém plátně ocitneme v předvečer osudové bitvy roku 1866...

Bitevní scény se zúčastní na 500 uniformovaných vojáků, z toho cca 100 zahraničních (Rakousko, Německo, Polsko, Slovensko, USA), historické kanóny a oddíly jezdců na koních. V údolí na Chlumu pod památníkem Baterie mrtvých na autentických místech bojů bude připraveno bojiště s bohatými pyrotechnickými a vizuálními efekty. 

 

 

Hlavním organizátorem akce je Garda města Hradce Králové za podpory Města Hradce Králové a Královéhradeckého kraje.